مروری بر IoT در سال ۲۰۱۵

مروری بر IoT در سال ۲۰۱۵

این موارد اطلاعیه‌ها، معاملات و داستان‌هایی است که در سال ۲۰۱۵ درمورد IoT شکل گرفته است.

۱- بزرگترین اطلاعیه همه‌جانبه: گوگل

در کنفرانس توسعه گوگل در ماه می، شرکتی واقع در شهر Mountain View طرح‌های شرکت weave و Brillo را درباره ایجاد زبان و سیستم عملیاتی مشترک برای IoT ارایه کرد.

۲- بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری: IBM

شرکت IBM با اعلام بودجه عظیم ۳ میلیارد دلاری برای واحد جدید تجاری IoT، جهان را حیرت‌زده کرد. شرکت IBM از آن زمان دفتر مرکزی جدید IoT واتسون را در مونیخ افتتاح کرد و شرکاء مهم زیادی را معرفی کرد و تعدای شرکت کوچک‌تر را نیز بدست آورد.

۳- بیشترین تامین مالی استارتاپ: Jawbone

در ماه آوریل شرکت Jawbone در حوزه محصولات پوشیدنی که به دستبند شیک خود به نام UP شناخته شده است، ۳۰۰ میلیون دلار از بودجه Blackrock دریافت کرد. این تامین بودجه بزرگترین تامین مالی استارتاپ در سال ۲۰۱۵ بوده است.

۴- حیرت‌انگیزترین تامین مالی استارتاپ: Sigfox

در ماه فوریه استارتاپ فرانسوی Sigfox ۱۱۵ میلیون دلار کسب کرد و به عنوان پیشتاز در ساخت شبکه مخابرات نسل بعدی ویژه IoT (به نام LPWAN) ادغام شد. این شرکت شبکه خود را در چندین کشور اروپایی ازجمله فرنسه، اسپانیا و انگلیس راه‌اندازی کرده و در چندین شهر آمریکا نیز ازجمله در سان‌فرانسیسکو نیز شبکه ساخته است.

۵- برگزیده وال‌استریت: Fitbit

در ماه ژوئن شرکت Fitbit در حوزه محصولات پوشیدنی برای اولین بار در بورس نیویورک شروع به کار کرد. در روز دوم، سهام شرکت ۲۰% افزایش یافت. از آن زمان به بعد قیمت سهام تقریبا به سطوح عرضه اولیه عمومی برگشت.

۶- بزرگ‌ترین معامله M&A

در ماه مارچ NXP، سازنده تراشه آلمانی اعلام کرد که تمایل دارد شرکت رقیب آمریکایی خود به نام Freescale را در معامله‌ای به مبلغ ۱۲ میلیارد دلار بخرد. خرید شرکت نهایتا در ماه دسامبر انجام شد و NPX تبدیل به اولین سازنده تراشه در حوزه خودروی متصل شد.

۷- بزرگ‌ترین معامله دوم M&A: Qualcomm

مشابه با اقدام NXP در خرید Freescale، شرکت سازنده تراشه Qualcomm برای رونق تراشه Bluetooth  خود در بخش‌هایی مانند محصولات پوشیدنی و خانه هوشمند، در ماه آگوست شرکت CSR
 را خرید.

۸- بزرگ‌ترین گواه ارزش IoT

یک شرکت در سال ۲۰۱۵ چقدر از IoT درآمد داشته است؟ طبق اعلام شرکت GE در ماه اکتبر، این شرکت در حال حاضر ۶ میلیارد دلار از محصولات صنعتی IoT درآمد داشته است. این رقم نشان‌دهنده رشد تاثیرگذار بیش از ۳۰۰% در مقایسه با سال گذشته است.

۹- مهم‌ترین طرح بخش عمومی: دولت آمریکا

دولت اوباما در ماه سپتامبر طرح شهر هوشمند را که برای ایجاد برنامه‌های IoT که به منظور ارایه خدمات بهتر به مشتریان به جمع‌آوری دیتا و اطلاعت کمک می‌کند، معرفی کرد؛ این طرح
۱۶۰ میلیون دلار را در بودجه فدرال به خود اختصاص می‌دهد.

۱۰- قانع‌کننده‌ترین حرکت استراتژیک: Amazon

Amazon در ماه مارچ پلتفرم IoT استارتاپ ۲lemetry و دامنه‌هایی مانند www.amazoniotplatform را خرید. خرید ۲lemetry به نحوی در استراتژی Amazon تغییر ایجاد می‌کند که رویکردی جدی درخصوص IoT ایجاد می‌کند. بنظر می‌آید شرکت آمازون به همراه پلتفرم IaaS آمازون و محصول پردازش زبان Amazon Echo جاه‌طلبانه در حوزه IoT فعال باشد و موقعیت بزرگی در این زمینه داشته باشد.

سایر مفاهیم قابل‌توجه IoT در سال ۲۰۱۵

فناوری IoT اولویت اصلی شرکت‌های بزرگ است

دو مقاله فوق‌العاده HBR در سال ۲۰۱۵ منتشر شد که نحوه تغییر جهان را توسط IoT روشن کرد. این موضوع در حال حاضر در راس برنامه کاری بسیاری از روسای ارشد اطلاعات و مدیران عامل قرار دارد. چه در بخش تولید، خرده‌فروشی یا در شهرهای ما: همه بخش‌ها در سال ۲۰۱۵ سرمایه‌گذاری عظیمی در IoT کرده‌اند.

انفجار عناوین شغلی IoT

در سال ۲۰۱۵ شاهد انفجار عناوین شغلی مرتبط با IoT بودیم: برخی از این عناوین عبارتند از قائم مقام IoT، معمار ارشد IoT، خالق ارزش IoT، مدیر فنی فروش IoT. این روند حاکی از آن است که برخی از شرکت‌ها در سال ۲۰۱۵ تعدادی دپارتمان جدید IoT ایجاد کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که این روند در سال ۲۰۱۶ نیز ادامه داشته باشد.

پیدایش فضاهای جدید در بازار

بخش‌های جدیدی از IoT در سال ۲۰۱۵ در بازار ظهور کرد (مانند پلتفرم‌های IoT یا LPWAN). نظر می‌رسد که این بخش‌های بازار هنوز پخته نیستند و تازه شروع به رشد کرده‌اند. در سال ۲۰۱۶ می‌توانیم انتظار پیدایش سایر حوزه‌ها مانند امنیت IoT یا تحلیل IoT را داشته باشیم که در حال حاضر هنوز نامشخص هستند.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.