سه غول اپراتور تلفن همراه چین در حال تلاش برای استفاده از فناوری بلاک‌چین هستند


سه اپراتور بزرگ شبکه مخابراتی چین China Mobile، China Unicom و China Telecom در حال تلاش برای استفاده از فناوری بلاک‌چین برای بهبود عملکرد صنایع خود هستند، که در واقع طرح ابتکاری آکادمی فناوری ارتباطات و اطلاعات چین (CAICT)۱ برای توسعه فناوری اساسی رمزارزها است.

انتظار می‌رود سه شرکت مخابراتی ذکرشده، که محرکه‌های اصلی بزرگ‌ترین بازار موبایل جهانی مشترکان هستند بر روی کاربردهای بلاک‌چین و به ویژه اشتراک‌گذاری داده‌های شبکه‌های اینترنت اشیا (IoT) و تایید هویت کاربران، تمرکز کنند که طبق اظهارات می‌توانند هزینه‌های عملیات ترکیبی را کاهش دهند.

گفته می‌شود که Huawei، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده تجهیزات مخابراتی جهان، یکی از اعضای اصلی پروژه خواهد بود.

Allen Li مهندس سابق Huawei، توسعه‌دهنده پروتکل‌های عملیات شبکه موبایل غیرمتمرکز و عضو اصلی راه‌انداز استارت‌آپ بلاک‌چینیQLC Chain ، بیان کرد که “می‌توان انتظار داشت که در سه الی پنج سال آینده، بیش از ۶۰ درصد خدمات مخابراتی از فناوری بلاک‌چین استفاده خواهند کرد. بلاک‌چین علاوه‌ بر این‌که به شرکت‌های مخابراتی کمک می‌کند تا هزینه‌های عملیاتی پایین‌تری را برای شناسایی کاربر، صورتحساب و شبکه تحویل محتوا داشته باشند، بلکه به عنوان بهترین راه‌حل برای بهبود امنیت شبکه خواهد بود. ”

سایر شرکت‌های درگیر در دست‌یابی به‌ طرح بلاک‌چین مخابراتی حمایت شده از سوی دولت، شامل تامین تجهیزات شبکه ZTE Corp، ارائه‌دهندگان خدمات پرداختی Union Mobile Financial Technology و استارت‌آپ‌های بلاک‌چینی ChainNova و Qulian Technology هستند.

سخنگوی CAICT، توضیحات بیشتری در مورد پروژه بلاک‌چین مخابراتی نداد و اپراتورهای مخابراتی نیز به پرسش‌های تخصصی پاسخ ندادند.

طرح استفاده از بلاک‌چین در صنعت مخابرات چین زمانی مطرح شد که اپراتورهای China Mobile، Unicom و China Telecom در حال سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های تلفن همراه G5 در دو سال آینده هستند.

تلاش‌ها برای کاهش هزینه عملیات، همزمان با بهبود امنیت شبکه، به خوبی برای ارتقاء زیرساخت تلفن همراه برنامه‌ریزی‌شده توسط سه اپراتور، بسیار مفید خواهد بود زیرا بلاک‌چین ایجاد یک شبکه پایگاه داده آنلاین را مقدور می‌سازد که همه شرکت‌کنندگان سوابق تراکنش‌ها را به شیوه‌ای ایمن و کارآمد، ایجاد، به‌اشتراک‌گذاری و ذخیره‌سازی می‌کنند.

لازم به ذکر است که چین یکی از اولین کشورهای جهان است که فناوری بلاک‌چین را به عنوان بخشی از سیاست دولتی درنظر گرفته است. در سال ۲۰۱۶، نخست وزیرLi Keqiang اعلام کرد که بلاک‌چین در برنامه پنج ساله ۱۳ام نوشته شده است و نقشه راهی برای توسعه کشور در پنج سال آینده تا ۲۰۲۰ خواهد بود.

در آوریل سال ۲۰۱۸، CAICT طرح بلاک‌چینی خود را با هدف بررسی استفاده از این فناوری در بخش‌های عمده‌ای از جمله بیمه، امور مالی، زنجیره تامین و حقوق مالکیت معنوی آغاز کرد. در حال حاضر حدود ۲۰۰ شرکت از جمله شرکت‌های اینترنتی Baidu، Alibaba Group Holding، Tencent Holdings و Qihoo 360 در این طرح ابتکاری مشغول هستند و از بلاک‌چین برای امنیت سایبری استفاده می‌کنند.

بلاک‌چین فناوری جدید در حال رشدی است که در حال حاضر کاربردهای مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به حفظ سوابق پزشکی بیمار، زنجیره عرضه، حمل‌ونقل، IoT و ردیابی دارایی، مدیریت هویت، ردیابی کالاهای لوکس، دارایی‌های دیجیتال و پرداخت‌های پولی اشاره کرد.

منبع خبر

۱ China Academy of Information and Communications Technology