دو کشور آفریقایی در طبقه‌بندی رگولاتوری G5 !


چهارچوب ITU  برای رگولاتوری نسل پنجم

ITU  در سال ۲۰۲۰ چهارچوب مشخصی برای رگولاتوری نسل پنجم کشورها تدوین و طراحی کرده است. براساس معیارها و شاخص ­های ارائه­ شده توسط گزارش ­های ITU، کشورها از نظر میزان پیشرفت و دسترسی به اهداف رگولاتوری در نسل­ های مختلفی طبقه­ بندی شده ­اند.

۲ کشور آفریقایی در میان کشورهای دارای رگولاتوری پیشرفته

مطابق آمارهای ارائه­ شده ۱۶ کشور در سطح جهانی به پیشرفته­ ترین سطح رگولاتوری یعنی نسل پنجم دست پیدا کرده­ اند. از مجموع این ۱۶ کشور، فقط دو کشور آفریقایی رگولاتوری نسل ۵ را در کشورهای خود پیاده ­سازی کرده ­اند.

رگولاتوری مشارکتی در مراکش و کنیا

کشورهای مراکش و کنیا به ترتیب با دست یافتن به شاخص ۳۵ و ۳۷ از مجموع ۵۰ شاخص موجود در Benchmark G5 ارائه­ شده توسط ITU در رتبه­ های ۸ و ۱۲ کشورهای نسل ۵ رگولاتوری قرار گرفته ­اند. ITU اعلام کرده است که با به کار گرفتن شاخص ­ها و معیارهای ارائه ­شده توسط این نهاد، کشورها می­ توانند هرچه سریع­ تر به بهبود وضعیت اقتصادی کشورهای خود پرداخته، تکنولوژی ­های جدیدتر و با سوددهی بیشتر را پیاده­ سازی کنند و در راس آن­ها به رگولاتوری مشارکتی که بالاترین سطح رگولاتوری تلکام است، دست پیدا کنند.

باتوجه به این موضوع و دستیابی دو کشور مراکش و کنیا به رگولاتوری مشارکتی، سایر کشورهای آفریقایی در پی آن هستند تا با بهبود شاخص ­ها هرچه سریع­تر بتوانند به رگولاتوری نسل ۵ و به تبع آن به تحول دیجیتال در کشورهای خود دست پیدا کنند.

کشورهای آفریقایی با رگولاتوری نسل چهارم

اگرچه کنیا در راس کشورهای با رگولاتوری نسل ۵ قرار دارد اما کشورهای آفریقایی دیگر نیز توانسته ­اند به نسل۴ رگولاتوری دست یابند ازجمله تانزانیا، اوگاندا و… . براساس آمارهای ITU سرعت رشد و تکامل کشورهای آفریقایی در رسیدن به نسل­ های بالاتر رگولاتوری در ۱۰ سال اخیر بسیار بالا بوده و کشورهای با تکنولوژی نسل سه از تعداد ۵ کشور به ۵۲ کشور رسیده است و در سال ۲۰۱۸ تنها دو کشور آفریقایی در نسل ۱ قرار گرفته­ اند که این آمار نشان از سرعت پیشرفت و تحول و برنامه­ ریزی برای دستیابی به تحول دیجیتال در این کشورها دارد.

 

منبع:

Only two African countries feature in ITU’s 5G regulatory framework, and neither are SA