پیش‌بینی‌هاي پیرامون تحولات بخش‌های رسانه، مخابرات و فناوری در سال 2017

پیش‌بینی‌هاي پیرامون تحولات بخش‌های رسانه، مخابرات و فناوری در سال 2017

موسسه تحقیقاتی Analysys Mason سالانه پیش‌بینی‌هایی را پیرامون تحولات بخش‌های رسانه، مخابرات و فناوری ارائه می‌دهد. این پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که در طول 12 ماه آینده چه روندهايي تاثیرگذارتر خواهند بود. اپرتورهاي شبکه و تامین‌کنندگان آنها باید توجه ویژه‌ای برای این روندها در هنگام تصمیم‌گیری‌های خود در سال 2017 قائل باشند. پیش‌بینی‌های ارئه شده از سوی این موسسه بدین ترتیب است:
 1.     زمان ظهور سیم‌کارت‌های الکترونیکی بر روی گوشی‌های هوشمند فرا خواهد رسید و به تدریج این سیم‌کارت‌ها جایگاه خود را بر روی تجهیزات همراه پیدا خواهند کرد و کاربری آنها رواج خواهد یافت. تاثیر سیم‌کارت‌های الکترونیکی بر روی بازار تلفن‌های هوشمند به میزان زیادی به مدل‌های تجاری و تاکتیک‌های عرضه بسته‌ای خدماتی که اپراتورها انتخاب می‌کنند بستگی دارد. انتظار می‌رود اپراتورهای رقيب در اکوسیستم‌هاي گسترده‌تری از تجهیزات فعاليت داشته باشند و در عین حال، اپراتورهای غالب نیز ترجیح خواهند داد که از رهیافت‌های سنتی‌تر عرضه بسته‌ای خدمات استفاده کنند.
 2.     اپلیکیشن WhatsAPP بخش عظیمی از ترافیک صوتی موبایل را به خود اختصاص خواهد داد. سهولت استفاده از خدمات VoIP باعث شده است تا نسبت به سایر خدمات صوتی ارجحيت داشته باشد. اما بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده از سال 2016 تا سال 2021، حجم تماس‌های صوتی در اروپای غربی حدود 10درصد کاهش خواهد یافت و یکی از دلایل اصلی این کاهش استفاده از اپلیکیشن‌هایی چون WhatsAPP خواهد بود.
 3.     اپراتورهای شبکه به طور روزافزونی از طرح‌های تجربه دیجیتالی برای ترغیب کاربران به استفاده بیشتر از فضای دیجیتالی بهره خواهند گرفت. در سال 2017، اپراتورها بیشتر به دنبال عرضه خدماتی خواهد بود که خودکارتر باشد و بدین ترتیب، به سوی عرضه خدمات مشترکين کاملا خودکار و اتومات پیش خواهند رفت.
 4.     افزایش حجم ترافیک ویدئوی موبایل، اپراتورها را ناچار به سرمایه‌گذاری بیشتر در عرضه خدمات ویدئویی و راهکارهای مدیریت ترافیک خواهد کرد. روند افزایش حجم ترافیک ویدئویی همچنان ادامه خواهد داشت. به ویژه اینکه خدمات ویدئو موبايل، اپراتورها را به سمت مجازی‌سازی اجزای عرضه خدمات ویدئویی از قبیل سیستم‌های مدیریت محتوا و شبکه‌های عرضه محتوا پیش خواهد برد. مجازی‌سازی به اپراتورها امکان می‌دهد که حجم تقاضاها را بالاتر ببرند. برای مثال، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که منافع حاصل از مدیریت ویدئوهای مجازی‌شده و عرضه آنها در مقایسه با رهیافت‌های فیزیکی استاندارد می‌تواند به کاهش 59درصدی هزینه‌های عملیاتی اپراتورها منجر شود.
 5.     اپراتورهای شبکه در سال پیش رو به تلاش‌های خود برای ایجاد درآمد بیشتر از محصولات و خدمات IoT شدت بیشتری خواهند داد. اپراتورهای مخابراتی در آینده نزدیک برای درآمدزايي از خدمات مبتنی بر IoT تحت فشار قرار خواهند گرفت و احتمالا هم از طریق خريد ساير شركت‌ها، به اين شرايط جديد عكس‌العمل نشان خواهند داد. درآمدهاي حاصل از IoT در مورد اغلب اپراتورها تنها 1درصد از کل درآمدهای آنها را شامل خواهد شد. البته حتی با درآمدزایی 1درصدی و نرخ رشد سالانه 20درصدی نیز تا سال 2025 زمان لازم است که درآمدهای حاصل از IoT بیشتر از 5درصد شود. اپراتور Verizon از معدود اپراتورهایی است که در سال 2016 درآمد قابل توجهی نسبت به سایرین از این خدمات داشته است و بیش از 3میلیارد دلار خرج راه‌اندازی مشاغل و شرکت‌های کوچکی کرده است که به توسعه فناوری و خدمات IoT این شرکت کمک می‌کنند.
 6.     شبکه‌های IoT باندباریک در آینده نزدیک شروع به درآمدزایی خواهند کرد. نخستین طیف مشتریان این فناوری در سال 2017 پا به میدان خواهند گذاشت و انتظار می رود که اولین درآمدها از این خدمات در سه ماهه اول سال 2017 ثبت شود. البته انتظار رشد و پیشرفت چندانی تا آخر سال از این خدمات نمی توان داشت. ممکن است در این سال تنها قراردادهایی برای بیش از 1 میلیون تجهیزات NB-IoT منعقد شود و بیشتر آنها هم احتمالا شرکت های بهره بردار شهری و عرضه کنندگان خدمات انرژی و آب به شهروندان خواهند بود.
 7.     اپراتورهای شبکه بیش از گذشته بر سرمايه‌گذاري‌هايي متمرکز خواهند شد که باعث تغيير برنامه‌هاي کاری آنها از امور مبتنی بر SDN و دیتاسنترها به شبکه‌های WAN مي‌شود. اپراتورهای شبکه در سال 2017، مبالغ بیشتری را صرف خدمات WAN خواهند کرد و رهیافت‌های جدیدی را برای یکپارچه‌سازی مدیریت IP و لایه‌های اُپتیکال در WANهای قابل برنامه‌ریزی به کار خواهند گرفت. این سرمایه‌گذاری‌ها به عرضه‌کنندگان خدمات امکان می‌دهند که خدمات تجاری منعطف‌تر و در عین حال، ارزانتری را به کاربران عرضه کنند.
 8.     تعداد اندکی از اپراتورهای شبکه پیشرو اقدام به راه‌اندازی پروژه‌های آزمایشی دسترسی ثابت 5G خواهند کرد. اتحادیه 3GPP به دنبال نهایی کردن استانداردهای اولیه مربوط به 5G هستند، اما این فناوری همچنان تنها به تعداد محدودی اپراتور محدود است و در عوض، اپراتورهای شبکه بیش از همه بر کاربری‌های زودهنگام 5G از قبیل دسترسی با سرعت بسیار بالا در بخش کاربر نهایی متمرکز هستند.
 9.     اپراتورهای شبکه اغلب فعالیت‌های خود در حوزه 5G را بر ابعاد غیر رادیویی شامل Cloud RAN ، شبکه‌های مجازی‌شده و افزایش نفوذ خدمات و شبکه‌های فیبری، متمرکز خواهند کرد. اپراتورها در حال حاضر، به ابعاد غیررادیویی پلتفرم موبایل اطمینان بیشتری پیدا کرده‌اند و به دنبال انتقال شبکه‌های خود هستند. در وهله اول، این کار را با گذار به سوی استاندارد LTE-A آغاز کرده‌اند که یک پلتفرم باز و منعطف IT است و علیرغم موانع موجود همچون عدم وجود فیبر و مدل‌های هزینه‌ای غیرقطعی، بررسی‌ها نشان می‌دهد که تعداد اپراتورهای آزمایش‌کننده Cloud-RAN از 4درصد در سال 2016 به 10درصد در سال 2017 خواهد رسید. چراکه این گذار منافعی برای اپراتورها دارد که از آن جمله می‌توان به افزایش ظرفیت و کاهش هزینه‌های عملیاتی اشاره کرد.
 10. تلاش اپراتورها برای مجازی‌سازی به دلايلي همچون ارزیابی مجدد اهداف و روش‌های به کار گرفته شده توسط آنها، کندتر شده است و روندی نزولی را طی خواهد کرد. میزان هزینه‌هایی که اپراتورها در سال 2017 برای خدمات و محصولات SDN صرف می‌کنند به 11.9میلیارد دلار خواهد رسید و این رقم بیانگر کند بودن نرخ رشد است. البته شایان ذکر است که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد این روند تا سال 2018 افزایش خواهد یافت.


تاریخ درج:1395/10/27

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.