پيشرفت پلتفرم‌هاي IoT

پيشرفت پلتفرم‌هاي IoT

با توجه به افزايش رقابت براي تبديل شدن به متخصص در شبکه کم‌توان IoT پيش‌فرض، شرکت‌هاي LoRa, Sigfox, Weightless و NB-IoT همگي پيشرفت‌هاي جديدي را در اين حوزه اعلام كرده‌اند.

مجمع LoRaاز ليو جياني، مديرکل بخش انرژي و نوآوري IoT در شرکت ZTE، دعوت كرده است تا به عنوان عضو هيئت مديره اين مجمع فعاليت داشته باشد. شرکت ZTE عضو اتحاديه برنامه‌هاي کاربردي LoRa چين است که در چهارمين ماه فعاليت خود، بيش از 40 عضو جذب کرده است، و براي مدتي در توسعه LoRa همکاري داشته است.

ساير اعضاي هيئت مديره مجمع LoRa عبارتند از Sagemcom، Actility، Semtech، Belgacom، Bouygues Telecom، KPN، IBM و Cisco. اپراتور فرانسوي Orange نيز که به طور علني از LoRa طرفداري مي‌کرد، اخيرا به اين هيئت اضافه شده است. شرکت ZTE قرارداد همکاري استراتژيکي براي همکاري نزديک با شرکت Semtech در توسعه زنجيره صنعتي LPWA امضا کرده است.

شرکت Sigfox با همکاري شبکه مخابراتي VT ايرلند، راه‌اندازي کامل شبکه IoT را در مدت هشت ماه اعلام کرد. ظاهرا ايرلند ششمين کشور اروپايي است که بعد از فرانسه، اسپانيا، پرتغال، هلند و لوکزامبورگ، شبکه Sigfox را راه‌اندازي مي‌کند.

مارک بانون، مديرعامل شرکت شبکه‌هاي VT اظهار داشت: «شرکت‌ها و مزرعه‌داران ايرلندي به سرعت متوجه مزاياي ارايه شده توسط شبکه اختصاصي IoTشرکت Sigfox شده‌اند. از اينکه شاهد افزايش علاقه به اين موضوع هستيم، خوشحاليم و مشتاقانه در انتظار راه‌اندازي برنامه‌هايي هستيم که موجب يکپارچگي بيشتر اين شبکه در سطح کشور مي‌شود.»

رادلف برونت-فرگ، مدير اجرايي شبکه‌ها و اپراتورهاي Sigfox اظهار داشت: «مؤسسان شبکه‌هاي VT مديران ارتباطي با تجربه و خلاق هستند و رويکردي کارآفرينانه در اجراي اتصال IoT در هر بخش ايرلند دارند. از آنجاييکه شرکت Sigfox به توسعه شبکه فعاليت خود در سطح جهان ادامه مي‌دهد، پيش‌بيني مي‌کنيم که تجربه اين شرکت در ايرلند الگويي براي ساير کشورها خواهد بود.»

برند ليبسچر، مدير بخش M2M شرکت مخابرات استراليا نيز اظهار داشت: «مرحله منطقي بعدي در استراتژي M2M شرکت مخابرات استراليا، معرفي NB-IoT در راستاي ايجاد بهترين فناوري و اطلاع از بازار در دسترس مشتريان و شرکاء ما است. از اينکه شريک شايسته‌اي مثل نوکيا را براي اين مرحله تکنولوژيکي پيدا کرده‌ايم که امکان ارايه خدمات روبه رشد بازار IoT را به ما مي‌دهد، خوشحال هستيم.»

پيتر اوکويتز، رئيس بخش اروپاي مرکزي شرکت نوکيا اظهار داشت: «دستگاه‌هاي IoT مي‌توانند تا سال 2020، روزانه 6.8تريليون اتصال را ايجاد نمايند. ارايه NB-IoT توسط شرکت مخابرات استراليا و نوکيا، پتانسيل اين فناوري را براي مديريت اين حجم اتصالات به وضوح نشان مي‌دهد، و شرکت نوکيا نيز آماده همکاري با A1 براي توسعه و اجراي بيشترين راه‌کارهاي خلاقانه در استراليا است، که در پايان، کيفيت زندگي مشتريان، سلامت و ايمني آنها را بهبود خواهد بخشيد.»

در نهايت، سازمان Weightless SIG همکاري مشترک خود را با موسسه ETSI اعلام کرده است. ويليام وب، مديرعامل Weightless در اين زمينه اظهار داشت: «به منظور کاهش گسستگي و ابهام‌زدايي در بازار، اين دو طرح را همراه هم ارايه مي‌دهيم که بلافاصله موجب کاهش گسستگي و ارايه پلتفرمي مي‌شود که صنعت مي‌تواند به واسطه آن يکپارچه شود. با توجه به اينکه شرکت Telensa به هيئت مديره SIG پيوسته است و اين دو شرکت بازيگران کليدي اين ائتلاف هستند، از ورود اين شرکت به اکوسيستم رو به رشد Weightlessاستقبال مي کنيم.»

از سوي ديگر، ويل گيبسون، مديرعامل شرکت Telensa اظهار داشت وقتي نياز به سرعت واقعي توليد و پردازش در برابر درخواست‌ها و پاسخ‌ها در بازار وجود دارد، اکوسيستم‌هاي اختصاصي جايگزيني براي استاندارهاي باز معتبر نيستند. به همين دليل از توسعه استاندارهاي ETSI از طريق ملحق شدن به هيئت مديره Weightless استقبال مي‌کنيم. اين مشارکت نشان‌دهنده بلوغ رو به رشد در بازار LPWA است و موج جديدي از عرضه‌كنندگان حسگرها و برنامه‌هاي کاربردي شهر هوشمند را آزاد خواهد ساخت.»

اخيرا اکثر اطلاعيه‌هاي عمومي درخصوص NB-IoT بر اين موضوع تمرکز کرده است که استاندارد LPWA در حال حاضر استاندارد پيش‌فرض است، درحاليکه شرکت Sigfox مايل به تعيين قلمرو خود است. جايگاه شرکت LoRa و Weightless به نظر در موقعيت بينابين مي‌باشد، به نحوي که راه‌کارهاي خود را ارايه مي‌دهند، اما همچنين اذعان مي‌دارند که همزيستي با ساير استانداردها امري اجتناب‌ناپذير است.


تاریخ درج:1395/04/08

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.