نقشه راه «اینترنت اشیاء‌» نیازمند مصوبه هیئت دولت است.

نقشه راه «اینترنت اشیاء‌» نیازمند مصوبه هیئت دولت است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پایان دومین کنفرانس ملی اینترنت اشیاء ایران که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، بیانیه اختتامیه این کنفرانس نیز توسط مدیر قرائت شد.

مهدی روحانی‌نژاد؛ مدیر کنفرانس ملی اینترنت اشیاء ایران درباره جمع‌بندی موضوع امنیت اینترنت اشیاء گفت: براساس دغدغه‌‌هایی که در چندین سخنرانی و میزگرد تخصصی کنفرانس به چالش اصلی توسعه این بازار اشاره شد، ضرورت اولویت‌دهی به مقوله امنیت در هنگام طراحی شبکه و خدمات اینترنت اشیاء بیش از پیش برجسته می‌شود و نباید امنیت را تنها به عنوان یک اقدام واکنشی به تهدیدهای مختلف محدود کرد.

وی با اشاره به اینکه نباید در تجاری‌سازی اینترنت اشیاء به یک یا چند فناوری خاص محدود شد، تمرکز بیشتر روی بومی‌سازی پلت‌فرمهای باز و مقیاس‌پذیر را به عنوان جمع‌بندی بخش فناوری معرفی کرد.

مدیر فروم IiF با اشاره به پیشنهادی که در یکی از پنلها با موضوع «بررسی نقشه راه توسعه اکوسیستم اینترنت اشیاء در ایران» مورد توافق نمایندگان نهادهای مرتبط از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمان بهره‌وری انرژی ایران، شرکت ملی گاز ایران، اپراتورهای مخابراتی و فعالان حوزه پژوهش قرار گرفت، گفت: همه حاضران در آن پنل معقتد بودند برای رسیدن به یک نقشه راه جامع اینترنت اشیاء‌ که دارای ضمانتهای اجرایی و مقرراتی باشد، لازم است تا در قالب مصوبه هیئت دولت و تقسیم کار معینی، اقدامات لازم صورت پذیرد.

روحانی‌نژاد یادآور شد: همچنین در این جلسه عنوان شد که در نتیجه اخذ مصوبه هیئت دولت برای حمایت از سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت و نیرو در زمینه ایجاد زیرساختهای لازم برای هوشمندسازی بخش مصرف انرژی (اپراتور هوشمند انرژی) برای تحقق ماده 47 قانون اصلاح الگوی مصرف و براساس ظرفیتهای ماده 12 قانون رفع موانع تولید از سوی فروم اینترنت اشیاء به مسئولین مربوطه پیشنهاد و پیگیری خواهد شد.

وی، هدایت و راهبری فارغ‌التحصیلان دانشگاهها و شرکت‌های نوپا برای نحوه ورود موفق به بازار IoT را به عنوان یکی از راهبردهای مطرح در بخش نوآوری عنوان کرد و از همه فعالان اکوسیستم IoT دعوت نمود که برای تحقق آن از مرکز جدید التاسیس نوآوری اینترنت اشیاء (آیوتیک) حمایت و پشتیبانی نمایند.

در پایان نیز مدیر فروم اینترنت اشیاء ایران با اشاره به اینکه بیشترین فعالیتهای فروم در سال اول فعالیت به موضوع آگاهی‌سازی و تحریک تقاضا برای پیاده‌سازی خدماتIoT  اختصاص داشته است، اظهار کرد: برای رفع موانع تجاری‌سازی در بازار در حال شکل‌گیری IoT لازم است تا در قالب جلسات و نشستهای متعدد، میزان به اشتراک‌گذاری تجربیات و چالشهای بومی بازیگران اکوسیستم IoT به تفکیک بازارها و موارد کاربری مختلف افزایش یابد.


تاریخ درج:1395/12/08

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.