سرمايه‌گذاري در شركت‌هاي نوپا در حوزه IoT

سرمايه‌گذاري در شركت‌هاي نوپا در حوزه IoT

مريم پرستش، گروه علمي تحليلي طيف- به اعلام مؤسسه تحقيقاتي Ovum، شركت‌هاي مخابراتي و فناوري‌محور در حدود سال‌هاي 2011 تا 2015، بيش از 31ميليارد دلار در حوزه IoT سرمايه‌گذاري كرده‌اند.

مؤسسه Ovum اخيرا بررسي‌هايي را در هشت حوزه مختلف از جمله خدمات IT، تجهيزات پوشيدني و اتومبيل‌هاي متصل به اينترنت انجام داده است. نتايج اين تحقيقات نشان مي‌دهد كه شركت اينتل در اجراي تغيير و تحولات پيشرو بوده است و در حدود 16.7ميليارد دلار براي خريد يك شركت سازنده چيپ‌ست – Alters – صرف كرده است. پس از آن، شركت‌هاي Verizon، گوگل و كوالكام وجود دارند كه هر يك از آنها در اين مدت زمان مشخص، در حدود 1ميليارد دلار براي خريد حداقل يك شركت، هزينه كرده‌اند.

تعداد قراردادهاي خريد از 4 قرارداد در سال 2011 به 19 قرارداد در سال 2015 افزايش يافته است و تعداد سرمايه‌گذاري‌ها در سال 2013، به اوج خود رسيد، چراكه شركت‌هايي همچون Fitbit
 با علاقمندي روزافزون از سوي بازيگران حوزه مخابرات و فناوري مواجه شدند
.
قراردادهاي مربوط به IoT، سال‌هاي 2011-2015

فرانسيسكو راديكاتي، يكي از تحليلگران ارشد
Ovum در اين زمينه مي‌گويد: «همزمان با افزايش علاقمندي شركت‌هاي مخابراتي به حوزه IoT، اطلاعات به دست‌آمده نشان مي‌دهد كه وندورهايي همانند اينتل و كووالكام، و شركت‌هاي بزرگ فناوري‌محور همچون گوگل در حال سرمايه‌گذاري حداكثري در اين حوزه هستند. اين شركت‌ها به دليل داشتن صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري و نزديكي‌شان به اكوسيستم‌هاي كليدي نوآوري؛ تجربه و تخصص كافي را براي شناسايي شركت‌هاي نوپاي IoT با آينده درخشان و همچنين، ‌سرمايه‌هاي لازم براي خريداري چنين شركت‌هاي نوپايي را در اختيار دارند.

شركت‌هاي مخابراتي نيز به طور فعالانه در تلاش هستند و در حال راه‌اندازي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مخصوص به خود هستند و همراستا با استراتژي‌هاي فعلي خود، سعي در تسريع چنين قراردادهاي خريد دارند. يكي از نمونه‌هاي قابل ملاحظه در اين زمينه، خريد شركت Hughes توسط Verizon در سال 2012 بوده است. همچنين، مي‌توان به خريد شركت Corba (عرضه‌كننده خدمات اتومبيل متصل به شبکه) توسط شركت‌هاي Telematics و Vodafone در سال 2015 اشاره كرد.

شایان ذکر است همزمان با برگزاری اولین کنفرانس ملی اینترنت اشیاء در هفتم بهمن ماه ۱۳۹۴، گروه علمی تحلیلی طیف ـ کانون تفکر حوزه مخابرات کشور- فعالیت رسمی فروم اینترنت اشیاء‌ ایران (IiF) را آغاز نمود.

از تمامی شرکت­ها، سازمان­ها و نهادهای خصوصی، دولتی و غیردولتی و اشخاص حقیقی اثرگذار در شکل­گیری اکوسیستمIoT‌ کشور دعوت بعمل می­آورد تا آمادگی خود را برای عضویت در فروم اینترنت اشیا در ایران را به دبیرخانه مستقر در این گروه اعلام نمایند.

فرم درخواست عضویت در فروم اینترنت اشیاء ایران  - IiF

 

 


تاریخ درج:1395/02/07

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.