رهيافت‌هاي كليدي براي توسعه موفق شهرهاي هوشمند

رهيافت‌هاي كليدي براي توسعه موفق شهرهاي هوشمند

اخيرا شركت نوكيا با همكاري موسسه تحقيقاتي Machina Research، كتابچه شهر هوشمند را منتشر كرده است كه در آن، به رهيافت‌ها و استراتژي‌هاي اتخاذ شده در 22 شهر هوشمند موفق در سرتاسر جهان پرداخته است. اين كتابچه، مرجعي مناسب براي مديران شهري است و استراتژي‌هاي موفق استفاده‌شده توسط ساير شهرداري‌ها براي هوشمندتر، ايمن‌تر و پايدارتر كردن شهرهاي خود را ارايه مي‌دهد. در اين گزارش استراتژي‌هاي مختلف مورد استفاده در شهرهاي هوشمند مورد بررسي قرار گرفته است، اما در نهايت سه مسير يا استراتژي كلي پيموده شده توسط شهرهاي هوشمند موفق براي هوشمندتر و پايدارتر شدن شناسايي شده است:
· استراتژي «لنگر»: در اين استراتژي، يك اپليكيشن واحد به منظور حل كردن يك مشكل برجسته همچون ترافيك، راه‌اندازي مي‌شود و سپس، در مراحل بعدي و در طول زمان ساير اپليكيشن‌ها راه‌اندازي مي‌شوند.
·  استراتژي «‌پلتفرم»: در اين استراتژي، زيرساخت اصلي مورد نياز براي پشتيباني از گستره وسيعي از اپليكيشن‌ها و خدمات شهرهاي هوشمند راه‌اندازي مي‌شود.
· استراتژي «‌شهرهاي بتا»: ‌در اين استراتژي، چندين اپليكيشن به طور آزمايشي راه‌اندازي‌شده و نحوه عملكرد آنها قبل از اتخاذ تصميمات لازم براي راه‌اندازي آنها در بلندمدت، مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
البته نتايج اين مطالعه نشان مي‌دهد كه شهرهاي هوشمند حتي در صورت اتخاذ استراتژي‌هاي مشابه، تفاوت‌هاي چشمگيري با يكديگر دارند. لذا در اين مطالعه به چندين راهكار ويژه اتخاذ شده از سوي شهرهاي هوشمند موفق كه ظاهرا مي‌تواند براي همه شهرها در سرتاسر جهان مفيد باشد اشاره شده است:‌
· در شهرهاي هوشمند موفق، قوانين و مقررات واضح و روشني براي استفاده بخش‌هاي دولتي و شركت‌هاي طرف سوم از ديتا وضع و اعمال مي‌شود.
· در بسياري از شهرهايي كه در گذار خود به سوي شهرهاي هوشمند موفق عمل كرده‌اند، زيرساخت لازم براي IoT و ICT به گونه‌اي به كارگرفته شده‌اند كه امكان دسترسي به آن براي كاربران دولتي و غيردولتي فراهم بوده و بوجود آمدن واحدهاي مجزا از هم و جزيره‌اي در بخش‌هاي دولتي جلوگيري كرده‌اند.
 · دولت‌هايي ‌كه سعي كرده‌اند تا از مشاركت فعالانه ساكنان شهرهاي هوشمند در طرح‌هاي نوآور استفاده كنند، بسيار موفق و كارآمد بوده‌اند، مخصوصا ترغيب ساكنان به مشاركت در اموري كه منافع مشهودي براي آنها در پي دارد مانند چراغ‌هاي راهنمايي هوشمند و پاركينگ‌هاي هوشمند.
· يكي از نكات قابل توجه در اين شهرهاي موفق، مقياس‌پذير بودن زيرساخت شهر هوشمند است كه امكان رشد و توسعه آن وجود داشته باشد و با اين رشد و توسعه بتواند نيازهاي آينده شهر را پاسخگو بوده و بتواند اطمينان لازم براي ايمن بودن ديتاي بخش خصوصي و دولتي را ايجاد كند.
· شهرهايي كه شركايي در حوزه فناوري انتخاب مي‌كنند كه توانايي ايجاد نوآوري در ظرفيت ديتا را داشته و از سوي ديگر توانايي سرمايه‌گذاري و ارائه تجربيات واقعي در دنياي واقعي را داشته باشند و در عين حال از پلتفرم‌هاي فناوري باز به منظور ممانعت از محدود شدن وندورها استفاده مي‌كنند، از مزيت بسيار خوبي برخوردار هستند.
در مجموع، فرآيند ايجاد يك شهر هوشمند فرآيندي بسيار پيچيده است و استراتژي‌هاي بسياري بايد در بازار به كار گرفته شوند و در اين ميان، انتخاب مسير درست براي توسعه شهر، چالشي بسيار بزرگ است. بنابراين، انتخاب استراتژي مناسب مي‌تواند به شهرها كمك كند كه پلتفرم‌ها و شبكه‌هايي گسترده، ايمن و قابل اشتراك‌گذاري را ايجاد كرده و توسعه دهند تا بدين وسيله، امكان ايجاد و توسعه شهرهايي هوشمند، ايمن و پايدار فراهم شود.
علاقمندان به مطالعه اين گزارش به صورت كامل و شهر به شهر و همچنين، مطالعه بهترين راهكارهاي ارائه شده بر مبناي مقايسه شهرها و توصيه‌هاي داده شده مي‌توانند با استفاده از لينك ذيل، نسخه كامل اين گزارش را دريافت نمايند.

 nokia.ly/smartcityplaybook


تاریخ درج:1395/08/24

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.