تنوع ذینفعان و تغییر قوانین در اكوسيستم IoT

تنوع ذینفعان و تغییر قوانین در اكوسيستم IoT

يكي از نكات جالب توجه در مورد پروژه‌هاي IoT اين است كه قوانین سنتی در صنعت ارتباطات را تغییر مي‌دهند. در گذشته، کاربر نهایی به طور مرسوم برای دریافت خدماتي خاص با عرضه‌کننده خدمات ارتباطی (CSP) مذاکره می‌کرد. در عوض، CSP نيز به منظور اطمینان از قابلیت‌ها و ظرفیت لازم براي ارايه خدمات، با تأمين‌كننده خود وارد مذاکره می‌شد.

اما پروژه‌های IoT و شهر هوشمند ترکیب کاملا متفاوتی دارند. به عنوان مثال، برخی شهرها مانند بریستول، زیرساخت خودشان را برای تأمین خدمات دیجیتال فعلی و آتی ایجاد کرده‌اند؛ در اصل آنها خودشان يك CSP هستند و مستقیما با تأمين‌كننده، شرکاء و غیره مذاکره می‌کنند.

در سایر موارد، احتمال دارد عرضه‌كننده خدمات از يك بخش خاص به غير از بخش مخابراتي باشد. براي مثال، یک عرضه‌‌کننده خدمات بهداشت و درمان را در نظر بگیرید که در صدد ارایه خدمات نظارتی هوشمند به بیمارانش است. این نوع خدمات مزایای قابل توجهی دارد از جمله: کاهش تعداد مراجعات به کلینیک‌ها و مراقبت خانگی بیشتر براي بیماران؛ و آزاد کردن منابع به طور مستقیم و غیرمستقیم، صرفه‌جویی در هزینه و اطمینان از استفاده کارآمد از سرمایه موجود براي عرضه‌كنندگان خدمات. عرضه‌كننده خدمات بهداشت و درمان برای ارایه چنین خدماتی باید برنامه‌ها، مانیتورها، شرکاء، زیرساخت ارتباطی و موارد دیگر را مدیریت کنند. به عبارت دیگر، بايد به عنوان يك CSP عمل کند و نیازهای پیچیده خدماتی را که باید ارایه نماید، هماهنگ کند.

این نوع ارایه خدمات، تحولات گسترده‌اي در پي دارد و منجر به ايجاد بازيگران و ذینفعان متعددي می‌شود که CSPهای قدیمی صرفا یکی از بازیگرانی هستند که برای ارایه قابلیت‌ها در تحقق خدمات مشابه لازم هستند.

به طور مشابه، سیستم‌های پیشرفته ارایه انرژي برق که برای مدیریت تولید، توزیع، تقاضا و حسابداری از فناوری‌های هوشمند استفاده می‌کنند نیز طیف وسیعی از ذینفعان را فرا می‌خوانند. نیازهای ارتباطی در این مورد حتی می‌تواند پیچیده‌تر شود. براي مثال، قطعی سیستم باید برابر یا کمتر از 5.26 دقیقه در سال باشد. البته، این نکته برای شبکه‌های برق کافی نیست. اخیرا در همايش جهاني 5G در لندن، یک متخصص صنعت برق پیش‌بینی کرد که ميزان قطعی برق، به يكبار در 40 سال كاهش خواهد يافت! به عبارت دیگر، این شبکه‌های پیچیده به برنامه‌ریزی، تامین و مدیریت بسیار دقیقی نياز دارند که این موضوع به پیچیدگی آن می‌افزاید و حتی مستلزم مشارکت‌های نزدیک‌تری نیز هست. البته، الزامات دقیق اینچنینی منجر به توسعه دستگاه‌هایی خواهند شد که در محل مشتری نصب مي‌شوند.

در مجموع، در دنیای شهرهای هوشمند و برنامه‌های IoT، شاهد افزایش تنوع بازیگران خواهیم بود که به كنار گذاشتن مدل‌های لایه‌ای قدیمی ارايه خدمات منجر مي‌شود و در عوض، شبکه‌های به هم پیوسته عرضه‌کنندگان را بوجود می‌آورند که هر يك از آنها، مسئول بخشي از روند ارایه خدمات و برنامه‌هاي قوي‌تر هستند.

به همین جهت، اداره کردن کل اکوسیستم امری حیاتی است. باید نحوه ایجاد مشارکت‌های جدید و روابط جدید که متأثر از نیازهای بخش عمومی و خصوصی هستند، شناخته شود. همانطور كه CSPهای قدیمی مشتاق هستند تا ارزش بیشتري را براي خدمات هوشمند ارايه دهند، نوآوران خدمات و ارایه‌دهندگان برنامه‌های كاربردي تخصصی و غیره نیز اینگونه هستند. بنابراين، برای شناخت و درک فرصت‌ها بايد نحوه هماهنگ شدن همه عناصر و نحوه مشارکت برای آینده را درنظر گرفت.


تاریخ درج:1395/05/18

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.