تأمين امنيت اطلاعات اينترنت اشياء در بانكداري در اولويت قرار دارد

تأمين امنيت اطلاعات اينترنت اشياء در بانكداري در اولويت قرار دارد

مهم ترين سوالي كه در هنگام استفاده از فناوري IoT در سيستم بانكي مطرح است، اين است كه آيا ايمني اطلاعات بانكي تضمين‌شده است و آيا با توسعه اين فناوري، راهي جديد براي سوءاستفاده ايجاد مي‌شود؟

الکساندر ميکينکوو، معاون ارشد امور مالي شرکت مشاروه DataArt معتقد است که دسترسي به ديتا امکان ارايه محصولات جديد را بوجود مي‌آورد. به عنوان مثال، بانکي در اروپا به اين شرکت مشاوره مراجعه کرده است تا طرح «حساب پس‌انداز سلامت که مشمول پرداخت ماليات نمي‌شود» را به طور آزمايشي پياده نمايد. مشترياني که از اين طرح استفاده مي‌كنند، اين اجازه را به بانک مي‌دهند که با استفاده از تجهيزات پوشيدني، سطح آمادگي جسماني آنها را تحت نظر داشته باشند، مانند اينکه هر چند وقت يكبار به پياده‌روي يا به باشگاه ورزشي مي‌روند. سپس بر اساس ميزان کالري که هر هفته يا هر ماه مي‌سوزانند، نرخ سود بالاتري از حساب پس‌انداز خود دريافت مي‌کنند. اين بانک همچنين درصدد مشارکت با خرده‌فروشان محصولات ورزشي نيز است که کفش‌هاي مخصوص دويدن يا ساير تجهيزات ورزشي را به اين نوع مشتريان ارايه خواهند کرد.

به عقيده ميکينکوو، اين طرح براي مشتريان ايجاد انگيزه مي‌كند و براي آنها مزيت مالي نيز به همراه دارد. همچنين، اين امکان را به بانک‌ها مي‌دهد که با نشان دادن ردپايي از خوددر ساعت هوشمند مشتريان، روش جديدي از تبليغات را براي خود اجرا نمايند. البته او بر اين نكته تأكيد دارد كه «بانک‌ها بايد به دقت رفتار کنند و نسبت به حفظ امنيت مشتريان بسيار حساس باشند و خدمتي را ارايه نمايند که هم به نفع مشتري و هم به نفع بانک باشد.»

درحقيقت،هرچه بانک‌ها بيشتر به استفاده از الگوي جديد اتصال متقابل روي مي‌آورند، مقوله امنيت نيز بايد هميشه در اولويت بالاتري قرار گيرد. به هر حال، IoT مسئله‌اي است که بانک‌ها نمي‌توانند آن را ناديده بگيرند و بايد راهي براي ايمن کردن آن پيدا کرد.


تاریخ درج:1395/04/28

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.