امنیت و پوشش: مزیت های رقابتی همراه اول در IoT

امنیت و پوشش: مزیت های رقابتی همراه اول در  IoT

گفتگو با مهندس رضاخواه، مدیر کل فروش سازمانی شرکت ارتباطات سیار ایران
به عنوان اولین سؤال، تحلیل شما از وضعیت اکوسیستم اینترنت اشیاء کشور چیست؟
اکوسیستم امروز اینترنت اشیاء کشور شبیه یک جنین است که اجزاء مختلف آن به‌صورت نامتقارن رشد نموده است و آمادگی بلند‌شدن و حرکت‌کردن را ندارد. در بحث اینترنت اشیاء چندین مؤلفه وجود دارد که یک بخش آن اپراتورها هستند که قرار است زیرساخت اینترنت اشیاء و تکنولوژی‌های موجود برای ارايه سرویس را ارايه بدهند. در کشور ما بر خلاف کشورهای پیشرفته توسعه نسل سوم و چهارم تلفن همراه عقب افتاد، به‌همین دلیل فرآیندهای آن برای توسعه پیاده‌سازی اینترنت اشیاء، از شفافیت لازم برخوردار نیست. در نتیجه اکوسیستم ما از چندین نظر آماده نیست. یکی از لحاظ زیرساخت، دوم از لحاظ فرهنگ سرویس و سوم از لحاظ دانش مدیریتی و از همه مهمتر از لحاظ ابزار و فرآیندها. که لازمه رشد سریع اکوسیستم هستند.
از بین عواملی که اشاره کردید، کدام یک از اهمیت بیشتر برخوردار است؟
بحث فرآیندها بسیار مهم است چون قرار است ICT وارد حوزه‌های عملیاتی نهادهای دیگر بشود. به‌نظر من اکوسیستم فعلی دو چالش بزرگ در حوزه IoT دارد: یکی اینکه ورتیکال‌های مختلف در حوزه‌های خودشان فرآیندهای بالغی ندارند و دوم اینکه دنیا یک دوره گذار از 3G و 4G داشته‌اند که ما آنرا نداریم و زمان کمی است که 3G و 4G را تجربه کرده‌ایم.
با این توصیف، چه راه‌حلی برای مدیریت این شرایط وجود دارد؟
راه‌حل این است که بدنه دانشگاهی و مشاوران حوزه ICT راه‌حلی را در پیش گیرند که با در نظر گرفتن شرایط فرهنگی، حاکمیتی و اقتصادی کشور مفید باشد. نکته دیگر نیاز به آموزش جدی مدیران در این حوزه است. کار مناسبی که فروم اینترنت اشیاء ایران (IiF) انجام می‌دهد، جمع کردن نهادهای مختلف و اجازه مطرح‌شدن دغدغه‌ها است. این کار باعث می‌شود که دست‌اندرکاران این حوزه بفهمند که این چالش خیلی بزرگتر از چیزی است که فکر می‌کردند و به دنبال تحقیق می‌روند و اینکه خرد جمعی در این زمینه چه پیشنهادی می دهد.
با توجه به ورتیکال‌های موجود، آیا شما سکتور خاصی را برای فعالیت در نظر گرفته‌اید؟
بزرگترین چالش IOT بحث صرفه اقتصادی آن است. به این معنی که به جایی برسید که بتوانید از این تکنولوژی و فرآیند استفاده کنید و سرمایه‌گذاران انگیزه داشته باشند تا وارد این حوزه شوند و سرمایه‌گذاری نمایند.
چالش مشترک دو بخش Utility و حمل‌و‌نقل را در چه می‌دانید؟
چالش مشترک همه سازمان‌هایی که به دولت متصل می‌شوند، بحث بودجه و منابع لازم برای سرمایه‌گذاری است. با توجه به اینکه درصد بازگشت سرمایه بسیار پایین است؛ بزرگترین چالش ایجاد مدل‌های اقتصادی موفق است.
در حوزه خدمات ارزش افزوده مبتنی بر IoT برنامه‌ای دارید؟
در این زمینه مهمترین قدم، قدم اولی است که بتوان با ارزش‌آفرینی مشکل تأمین منابع را برطرف نمود.
از لحاظ مقرراتی، انتظار چه اقداماتی و از سوی چه نهادی را ضروری می‌دانید؟
هر چه این مقررات در سطوح پایین‌تر اصلاح بشود و اختیارات به وزرا و معاونین وزرا داده شود که بتوانند مقررات را سریع‌تر اصلاح نمایند، فرآیند تصمیم‌گیری کوتاه‌تر می‌شود. با توجه به سرعت سریع تغییر تکنولوژی و زمان خیلی کوتاهی که در تصمیم‌گیری، اجرا و درآمدزایی وجود دارد، هرچه دیرتر وارد یک حوزه شوید، تکنولوژی منتظر شما نمی‌ماند و اکوسیستم وارد حوزه جدیدتری می‌شود. در حالی‌که هیچ اطلاعی از آن ندارید.
موقعیت همراه اول در اکوسیستم اینترنت اشیاء‌ را چطور تحلیل می‌کنید؟
چالش بزرگ این مرحله، این است که اپراتورها در حال حاضر تکنولوژی لازم برای ورود به این بازار را ندارند. همراه اول اعتقاد دارد که باید وارد این بازار شود، حتی اگر لازم باشد برای آن هزینه کند.
مزیت رقابتی همراه اول در ورود به بازار اینترنت اشیاء‌ کشور را در چه مواردی می‌بینید؟
همراه اول دو مزیت رقابتی دارد که بقیه اپراتورها و بازیگران ندارند و هر دو از بحث‌های جدی هستند. یک مزیت بحث پوشش سراسری است. وجود سایت‌های اپراتور همراه اول باعث شده یک پوشش 99.5 درصدی جمعیتی ایجاد شود، که فاصله آن با رقبا زیاد است و نهادهای حاکمیتی یکی از الزاماتشان ارايه خدمات(سرویس‌ها) بدون تبعیض است. مزیت دیگر بحث امنیت است. دیتا بخصوص در بحث حمل‌و‌نقل، بجز بحث اقتصادی آنها، اگر بخواهند تعاملی باشند، بحث امنیتی آنها مهم است. همراه اول به دلیل سرویس‌دهی به نهادها و سازمان‌های مختلف، بحث امنیت را جدی گرفته و سرمایه‌گذاری زیادی روی آن کرده است. این دو دارایی به همراه اول برای ورود به حوزه‌های اینترنت اشیاء کمک می‌کند.
شایان ذکر است یاسر رضاخواه یکی از سخنرانان دومین کنفرانس اپراتورهای مجازی تلفن همراه (IRAN MVNO 2016) بوده است.


تاریخ درج:1395/08/29

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.