پیامدهای مدنی Big Data و IoT در شهرهای هوشمند

پیامدهای مدنی Big Data و IoT در شهرهای هوشمند

پیامدهای مدنی Big Data و IoT در شهرهای هوشمند

شهر Sondgo در کره جنوبي یک نمونه شهر هوشمند است که از ابتدا مبتنی بر فناوری پیشرفته اعم از سیستم‌های مخابراتی هوشمند نظیر پلتفرم‌های متمرکز M2M و IoT ساخته شده است. اين شهر از طريق بازيابي دريا تاسيس شده به نحوي که 40% شهر براي فضاي سبز طراحي شده و هنوز براي 80.000 آپارتمان مسکونی و 500 ميليون متر مربع دفتر تجاری جا دارد. هر خانه و دفتر داراي يک پارکینگ غيرقابل انتقال است که آن را به سيستم­‌هاي زيرساخت نظارتي عمومي متصل مي­‌کند. مبتنی بر پلتفرم اینترنت اشیاء يک شبکه هوشمند انرژی بر عرضه و تقاضا نظارت مي­‌کند. اين شهر کاميون حمل زباله ندارد. زباله‌­ها از واحدهاي دفع مواد به طور مستقيم وارد مراکز بازیافت مي‌­شود و به نحوي دفع مي­‌شود که براي محيط زيست مضر نباشد، و در نهايت از آن­ها براي توليد برق استفاده مي­‌شود.

این شهر در ابتدای بهره برداری از آن با مسائل متعددی مواجه است. بعنوان مثال انبوهي از مردم اذعان داشته­‌اند که بايد در حرکت بر اين موج فناوري احتياط کرد. حسگرها و ابزارهای هوشمندی طراحي شده­‌اند که اطلاعات مربوط به جزئيات حساس زندگي خصوصي ما را مانند محل مسافرت ما، افرادي که با آن­ها تعامل داريم و حتي نحوه دفع ضايعات و زباله‌­ها را جمع‌­آوري مي­کنند. اين خطر وجود دارد که در شتاب براي پيشرو شدن در بازار توسعه و ارايه راه­کار در بهبود زندگي روزمره مردم، در حفظ برخي از جوانب حريم خصوصي يا امنیت اطلاعات سهل­‌انگاري شود.    

از سوی دیگر، برخي ديگر نيز اين نکته را گوشزد کرده­‌اند که زندگي کردن در شهرهاي هوشمند آنقدر گران خواهد بود که اغلب افراد جامعه نمي­‌توانند از عهده آن برآيند؛ از اين رو، دولت محلي با اجرای آپارتاید اجتماعی از طريق دور نگه داشتن افراد فقير، موجب محصور کردن قشر نخبه مي‌­شود.

در نتیجه چالش­‌هايي وجود دارد که مي‌­بايست از طريق قانونگذاران و مقامات مدني برطرف شوند. بايد با افزايش دسترسي آحاد مردم به تلفن‌­هاي هوشمند و فناوري موبايل، سيستم­‌هاي غیر انحصاري که دردسترس همه باشد، بوجود آيد.

برخی دیگر اظهار کرده‌­اند که شهر هوشمند نيز مانند IoT و يا حتي Big Data، تنها يک شعار ديگر است. امکان دارد نحوه گفتار تغيير کند – احتمالا در نهايت فناوري را تنها امري بديهي بدانيم و نيازي به اصطلاح خاصي براي متمايز کردن شهرهاي "هوشمند" از شهرهاي استاندارد نباشد.  

اما احتمالا پيشرفت­‌هايي که اين فناوري براي آسايش و کيفيت زندگي ارايه مي­‌دهند، ادامه خواهد داشت، درنتيجه تداوم ادغام فناوري IoT و زيرساخت مدني بسيار محتمل خواهد بود و با گذشت زمان فراگير خواهد شد.

منبع: فوربز

 


منبع :فوربز

تاریخ درج:1394/10/02

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.