مردم از اینترنت اشیاء چه می خواهند؟

مردم از اینترنت اشیاء چه می خواهند؟

مردم از اینترنت اشیاء چه می خواهند؟

در یک کلام؛ مردم به دنبال فرمی از اینترنت اشیاء هستند که به آنها خدمات شخصی ارایه کند و در عین حال قابلیت انطباق با حوزه‌های مختلف را داشته باشد.

 

مؤسسه هاروارد بیزینس در پاسخ به این سؤال که «نیاز واقعی مردم از اینترنت اشیاء چیست؟» تحقیق گسترده‌ای انجام داده است و نتایج آن را بر اساس رفتار مصرفی کاربران و پاسخ‌های افراد به سؤالات نظرسنجی در چهار بخش دسته‌بندی کرده است. خلاصه آن به ترتیب اولویت در ادامه آمده است:

1.      مردم به دنبال امنیت در خانه هستند. بعنوان مثال به کمک گوشی هوشمند خود دوربین مدار بسته خانه را حتی از راه دور بچرخانند و محیط بیرون و داخل را کنترل کنند. Apple’s Home Kit و Google’s Nest از جمله سیستم‌هایی هستند که در بین خدمات کاربری تعریف شده، به این نیاز هم پاسخ داده‌اند.

2.      افراد علاقه‌مند هستند که از روند دیتای تولید شده مرتبط با خود و تحلیل‌های آن با خبر شوند و بدانند روند دیتا درباره آنها چه می‌گوید. بعنوان مثال عادت خواب هر فرد در شبانه روز چگونه است و چه فاصله‌ای با شاخص‌های استاندارد دارد؟

3.      کاربران نیاز دارند کارهایی را که به صورت دستی انجام می‌دهند، به کمک اینترنت اشیاء به طور خودکار و ماشینی انجام شود. بعنوان مثال کنترل خودکار دمای خانه با استفاده از ترموستات هوشمند سرما و گرما و یا تنظیم مصرف لوازم برقی خانه مبتنی بر رفتار و نیاز کاربران.

4.      مردم حاضرند صدها دلار برای نصب حسگرها و ابزارهای هوشمند پرداخت کنند تا منجر به بهبود احساس، رفتار و عملکرد آنها در خانه شود. بعنوان مثال می‌توان از طریق تغییرات هوشمند دما، نور و صدا متناسب با نیازهای فیزیولوژیک انسان اقداماتی در این راستا انجام داد. یکی از نمونه‌های مرتبط با این کاربرد، لامپ هوشمند فیلیپس است. این لامپ در شرایط مختلف عملکرد متفاوتی متناسب با نیازهای طبیعی انسان دارد. بعنوان مثال با نزدیک شدن روشنایی روز، موسیقی ملایمی پخش می‌شود و یا اینکه از طریق اتصال به سیستم پیش‌بینی آب و هوا با شروع بارندگی از خود نور ملایم آبی رنگ ساطع می‌کند.

 

 بیشترین مصرف مردم از ابزارهای اینترنت اشیاء مربوط به حوزه مصارف خانگی با هدف رفاه و لذت بیشتر و همچنین بدست آوردن حس تمایز است. پاسخ افراد به سؤالات نظرسنجی حاکی از آن است که به دنبال خدماتی هستند که نیازشان را از انجام کار اضافی و حاشیه‌ای مرتفع کند. برای کاربران فرمی از اینترنت اشیاء ارجحیت دارد که رابط کاربری آن طبیعی‌تر و غیر ملموس‌تر از صفحه نمایش (اسکرین) باشد (مانند فرمان صوتی). به تعبیر دیگر کاربران انتظار نوعی رابط کاربری را دارند که نیازی به تایپ کردن و یا استفاده از تبلیت و موبایل نداشته باشد.

 اینترنت اشیاء کاربردهای مختلفی در خانه و سبک زندگی دارد، در کنفرانس ملی اینترنت اشیاء (7 بهمن 94) نمونه‌های مختلفی از کاربردهای فردی و خانگی اینترنت اشیاء ارایه خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 88513810-021 تماس بگیرید.


منبع :

تاریخ درج:1394/09/16

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.