فناوری لایفای انقلابی که اینترنت اشیاء را فراگیر می‌کند

فناوری لایفای انقلابی که اینترنت اشیاء را فراگیر می‌کند

تصور کنید هر جایی که در معرض مستقیم تابش نور لامپ قرار بگیرید به اینترنت هم دسترسی داشته باشید، بدون اینکه در اطراف شما امواج رادیویی وایفای و اینترنت موبایل و یا پورت شبکه LAN وجود داشته باشد.

Li-Fi (Light Fidelity) فناوری جدیدی است که به روش انتقال داده تحت پرتوهای نور لامپ‌های LED در محیط سیال (هوا) عمل می‌کند. مبتنی بر این فناوری لامپ‌های LED قادر هستند کاکرد دوگانه داشته باشند؛ تولید نور و انتقال (دریافت و ارسال) داده؛ مضاف بر اینکه سرعت انتقال داده به Gb/s 10 ارتقاء می‌یابد. در حال حاضر Li-Fi مراحل تحقیق و توسعه خود را سپری می‌کند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2018 سهم بازار آن به 6 میلیارد دلار در سال برسد.

طبق گزارش Digitimes Research ضریب نفوذ لامپ‌های LED از سال 2009 تا 2014 رشد 25 درصدی داشته است. همچنین فوربز پیش‌بینی کرده است که تا سال 2020 تعداد 100 میلیون از 155 میلیون خیابان در کل جهان به سیستم روشنایی LED مجهز خواهند شد. به تعبیر دیگر دو سوم خیابان‌های جهان علاوه بر روشنایی امکان دسترسی به اینترنت پرسرعت را هم فراهم می‌کنند.

از سوی دیگر با توجه به همه گیر شدن استفاده از LED در مصارف خانگی، ادارات، اماکن عمومی و غیره زمینه دسترسی به اینترنت ارزانتر، در اغلب اماکن امکان‌پذیر خواهد شد. از این‌رو LiFi بعنوان یک کاتالیزور برای فراگیر شدن اینترنت اشیاء به حساب می آید به طوری که به گفته نیکولا از محققین شرکت Pure LiFi این فناوری یک گزینه ایده‌آل برای میزبانی میلیاردها حسگر و اشیاء متصل خواهد بود چرا که روند استفاده از لامپ‌های LED شیب تندی به خود گرفته است.


منبع :

تاریخ درج:1394/09/15

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.