جنگ غول‌های IoT بر سر غارت دیتا

جنگ غول‌های IoT بر سر غارت دیتا

جنگ غول‌های IoT بر سر غارت دیتا

ظرفیت نوآوری و مقیاس‌پذیری نهفته در بازار فناوری IoT منجر به وقوع رفتارهای جاه‌طلبانه‌ای شده است که حتی زمینه جهش استراتژیک در کسب‌وکار برخی کمپانی‌ها را ایجاد کرده است. بعنوان مثال یک خرده‌فروش مانند آمازون که تا دیروز فقط به دنبال نوآوری مستمر مبتنی بر تحلیل رفتار مشتریان خود بود، حال به این فکر است که علاوه بر بازار خود؛ رفتار مشتریان سایر شرکت‌ها، بازارها و دیگر صنایع را تحلیل کرده و در یک لایه فراتر از سطح خود از دانش تجربی مشتریان دیگران نیز استفاده کنند.

در این راستا آمازون، شرکت‌هایی را هدف گرفته است که هر یک دارای تعداد زیادی مشتری هستند (مانند بانک‌ها، اپراتورها، فروشگاه‌های مجازی و زنجیره‌ای و ...) و به دنبال این هدف است که به طور غیر مستیم به دیتای این بخش جدید از مشتریان نیز دست یابد و مبتنی بر آن به تحلیل الگوی رفتاری سایر مشتریان و بهره‌برداری از آن برای نوآوری و توسعه محصول اقدام کند. آمازون اقدام به عرضه پلتفرم ابری کرده‌ است که کاربران می‌توانند مبتنی بر آن به توسعه محصولات IoT خود بپردازند. دستاورد این رویکرد نه فقط برای آمازون بلکه برای بسیاری از کاربران و شرکت‌ها نیز مفید و سودآور است که می‌تواند علاوه بر خلق منافع برای آمازون، در قالب خدمات تحلیلی در اختیار سایر شرکت‌ها نیز قرار گیرد. بعنوان مثال شرکت BMW برای پایش کیفیت سواری و امینی ماشین‌های خود راهکار تحلیل رفتار رانندگی مشتریان را مبتنی بر پلتفرم آمازون اجرا کرده است.


 

این رویکرد توسط سایر شرکت‌های فعال در حوزه IT مانند، آی‌بی‌ام، مایکروسافت و سامسونگ نیز آغاز شده است و هر یک اقدام به عرضه پلتفرم ابداعی خود کرده‌اند. اَلهیلوا یکی از تحلیلگران IDC در این‌باره می‌گوید: «من فکر می‌کنم ما در حال مشاهده جنگ بین ابرهای IoT هستیم». اما در این رقابت، پلتفرم AWS آمازون تا حدی در بازار نفوذ کرده است که شرکت‌های بزرگی اعم از اینتل، کوآلکام و برادکام نیز «کیت استارتر IoT» خود را تحت این پلتفرم عرضه کرده‌اند. در واقع مشتریان این شرکت‌ها برای توسعه محصولIoT خود مبتنی بر کیت استارتر، خودبخود از پلتفرم ابری آمازون هم استفاده خواهند کرد.

 منبع: فوربز


منبع :

تاریخ درج:1394/09/10

بازگشت

فرم ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر:
 

نظرات کاربران

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.